وزن اضافی، منجر به بلوغ زودرس شده و این امر رشد قدی فرد را محدود می‌كند.

لادن صدیقیان در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه زنجان، وضعیت هورمونی را ازجمله عوامل مؤثر در رشد قدی دانست و اظهار کرد: ترشح هورمون رشد که تأثیر مهمی در رشد مطلوب افراد دارد، کاملاً تحت تأثیر تغذیه است؛ به طوری که با مصرف بیش از حد مواد قندی و گلوکز ترشح این هورمون کاهش و با مصرف غذاهای غنی از پروتئین میزان آن افزایش می‌یابد.

وی تأکید کرد: برای داشتن وضعیت مناسب هورمونی و در نتیجه رسیدن به قدی مناسب در کودکان باید وزن آنها در محدوده طبیعی حفظ و کنترل شود.

وی تغذیه، وراثت و فعالیت ورزشی را از دیگر عوامل مؤثر در میزان رشد قدی برشمرد و تصریح کرد: در این میان نقش تغذیه پر رنگ‌تر از سایر عوامل است، چنان که وضعیت تغذیه می‌تواند سایر عوامل را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

صدیقیان رعایت رژیم غذایی متعادل و متناسب را جهت برخورداری از رشد مناسب توصیه کرد و یادآورشد: دراین خصوص تنظیم رژیم غذایی متعادل شامل تمام گروههای غذایی از جمله گروه نان و غلات، شیر و لبنیات، گوشت و جانشین‌های آن، سبزیجات و میوه‌جات و همچنین روغن‌ها و مغزهای آجیلی به مقدار مورد نیاز و برحسب سن، جثه و میزان فعالیت مورد تأکید کارشناسان تغذیه است.

این کارشناسان ارشد تغذیه با بیان اینکه داشتن تغذیه متعادل و متنوع ضمن تأمین کالری و پروتئین موردنیاز بدن، ویتامین‌ها و مواد معدنی مورد نیاز را به بدن می‌رساند، خاطرنشان کرد: دراین میان مصرف کافی برخی مواد معدنی و ویتامین‌ها از جمله کلسیم، روی، فلوئور و و ویتامین‌های A و D از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

صدیقیان این مواد را در رشد قدی بسیار مؤثر دانست و ابراز کرد: شیر و جانشین‌های آن به عنوان منبع مناسبی جهت تأمین کلسیم، گوشت قرمز بدون چربی، غذاهای دریایی، ماکیان، غلات کامل و مغز دانه‌های دارای روی، آب آشامیدنی، چای به عنوان منابع سرشار از فلوئور می‌توانند مورد استفاده قرار گیرند.

وی افزود: جهت تأمین ویتامین D مورد نیاز بدن نیز می‌توان از نور مستقیم خورشید، تخم مرغ، جگر و ماهی استفاده كرد. همچنین برای دریافت ویتامین A نیز می‌توان از اسفناج و سایر سبزیجات سبز تیره، کلم بروکلی، هویج و سیب زمینی شیرین بهره گرفت.

وی ضمن تأکید برلزوم تحرک جهت داشتن رشد قدی مناسب، تصریح کرد: انجام هرگونه فعالیت ورزشی با تحریک ترشح هورمون رشد می‌تواند تاثیر مثبتی بر روند افزایش قد در افرادی که در سنین رشد هستند داشته باشد.