jim carrey

 

نام کامل : James Eugene Carrey

شهرت : جیم کری

تاریخ تولد : 17/ژانویه/1962

محل تولد : شهر نبومارکت درایالت اونتاریو در کشور کانادا

شغل : بازیگر

سرگرمی: نقاشی/مجسمه سازی/مطالعه

تحصیلات: دوم دبیرستان (او هرگز نتوانست دیپلم بگیرد!)

وبسایت طرفداران: www.jimcarreyonline.com

نابغه سینمای کمدی که به ادعای بسیاری از منتقدین ، صورتش آنقدر کش می آید که گویی استخوانی در آن وجود ندارد! تا مدتها به عنوان مجری و حتی یک دلقک ،کارهایش با استقبال روبرو نمی شد ، اما یک دفعه با اولین حضور سینمایی به بمب خنده سینما تبدیل شد.این کمدین بزرگ سالهای دهه نود که تباری کانادایی دارد در 17 ژانویه 1962 در نبومارکت واقع در اونتاریو کانادا متولد شد. او در خانواده ای از سطح پایین بود اما این باعث نشد تا او نتواند به عنوان یک کمدین فعالیت کند. او اولین کار کمدی را در کلوب شبانه در حالی انجام داد که تنها 16 سال داشت و جالب آنکه به شدت مورد انتقاد واقع شد تاجایی که حتی حضار سالن با داد و فریاد به سویش حمله کردند  و او را با اردنگی از در سالن بیرون انداختند. اما کری همچنان کار خود را ادامه داد اگر چه هر بار در پی حادثه ای مشابه کلوب خود را عوض می کرد . این ماجرا ادامه داشت تا اینکه به سن 22 سالگی رسید و توانست پس از مدت ها ناکامی خود را با عنوان کمدین برنامه های زنده تثبیت کند . اینجا بود که به تلویزیون راه پیدا کرد و  توانست برای نخستین بار در یک برنامه محصول شبکه " سیت کام" با نام "کارخانه اردک" بازی کند . اگر چه نقش کوتاهش جای کار چندانی نداشت ، اما این امتیاز را فراهم آورد تا با جای دوربین آشنا شود.


برای خواندن اطلاعات بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید...


در خلال دهه 80 در چندین نقش مکمل در آثاری چون "پگی سو ازدواج کرده(1986)"، "دختران زمینی سهل الوصل هستند(1990)" ظاهر شد . نقشی که در تلویزیون او را به یک  چهره تبدیل کرد ، حضور در کمدی محصول شبکه "فاکس" به نام "رنگ زندگی" بود . سال 94 را باید سال جیم کری خواند . اکران همزمان سه فیلم کمدی که در گیشه به موفقیتهای فراوانی رسیدند نشانه خوبی برای ورود  یک ستاره بود . ابتدا بازی در "ایس ونچورا؛کاراگاه حیوانات" و سپس "ماسک" و بعد هم  "احمق و احمق تر" او را به شهرتی باور نکردنی رساند تا جایی که وقتی برای قراردادهای بعدی اش مبلغ بیست میلیون دلار را درخواست کرد ، "سیلوستر استالونه" به کارگزارش تلفن کرد و به او اطلاع داد که رکوردی نجومی در دستمزدها به جای گذاشته و او هم، هم چنین مبلغی را می خواهد. در حالی که پیش از این جیم صرفا به خاطر مبالغ نا چبزی به بازی می پراخت.

سال 95 در "بلاک باستر بتمن"  نقش منفی کار را بر عهده داشت و سال 96 شانس خود را درنقش های پر معنا و سیاه تری آزمود، او این بار متخصص نصب کابلهای ماهواره بود که دچار بیماری روانی می شود . فیلم که "مرد کابلی" نام داشت از کری قابلیتهای انکار ناپذیر بیرون می کشد و نقدهای فراوانی هم از جانب تماشاگران که همه آنها نیز مثبت بودند دریافت می کند. جیم با بازی در فیلم پرسر و صدای "نمایش ترومن" جنبه دبگری از بازیگری را آزمود اگر چه این حضور موفق بود اما کار مشابه که با عنوان "مجستیک" روانه بازار کرد ، یک شکست تمار عیار بود.

سال 2004 با "مریل استریپ" و "جود لاو" در برگردان سینمایی "سلسله حوادث ناگوار لمونی اسنیکت" که یک کار کودکانه بود بازی می کند که برای حضور در آن زیر گریم سنگینی قرار می گیرد . او مشابه چنین نقشی را با چنین گریم سنگین را در "چگونه گرینویچ کریسمس را دزدید" نیز ایفا کرده است.

*جیم کری یک ماشین لکسس مشکی دارد.

*جیم یک سوسمار اهلی بنام هوستون دارد.

*بهترین دوست او نیکولاس کیج است.آنها از سال 1986 پس از بازی در فیلم Peggy Sue Got Married با یکدیگر دوست شدند.

 

جیم کری ... وقتی برای اولین بار یکی از کمدی هاش رو دیدم، واقعا لذت بردم، فوق العاده بود.

سبک کمدی جیم کری چیزیه که من اسمشو میذارم کمدی فیزیکی! نمی دونم، شاید قبلا اسمی برای کمدی جیم کری گذاشته شده باشه، ولی متاسفانه من تا حالا چیزی به گوشم نخورده!

 

 

jim carrey

 

خوب همونطور که همه می دونید، جیم کری با حرکات صورت و بدنش بیشتر لحظات خنده دار فیلم رو بوجود می آره. و به نظر من دونستن اینکه جیم کری یه کمدین غربیه ارزش و اهمیت موضوع رو چند برابر می کنه. اینو از این جهت می گم که غربی ها در فیلماشون برای خندوندن بیننده از هیچ کاری دریغ نمی کنن. اگه توجه کرده باشید، فیلمای کمدی هالیوودی سراسر بی ادبی و زشتی هستند. در واقع نظر من اینه که غربی ها از اجرای کمدی های مودبانه عاجزن! از بین تمام فیلمای کمدی ای که از هالیوود دیدم، حتی یکی رو هم به خاطر ندارم که خالی از هر گونه بی ادبی باشه.

حالا احتمالا فهمیدین که چرا کمدی فیزیکی جیم کری برای من ارزشمنده! البته ممکنه که جیم کری هم در فیلماش بی ادبی داشته باشه – چرا که بی ادبی یه جورایی با فرهنگ غرب قاطی شده، طوری که خیلی چیزها دیگه براشون عادیه – ولی مطمئنا اگه یه همچین بی ادبی هایی رو هم نداشته باشه، باز هم بیننده خودشو داره، چرا که اساس خنده فیلم بر بی ادبی هاش نیست، بلکه بر حرکات جیم کریه.

یه جورایی میشه گفت نسخه ایرانی جیم کری –که البته مسلما قابل مقایسه با جیم کری نیست – علی صادقیه. علی هم سعی می کنه مثل جیم با حرکات صورت و بدنش بیننده رو بخندونه، که البته فکر کنم تا حد زیادی هم در مورد مردم ایران موفقه. البته برای این نوع کمدی یه انعطاف بدنی و همچنین انعطاف چهره احتیاجه که جیم کری دارای آخرین ورژن اونه!!! همونطور که احتمالا در فیلم های جیم کری دیدید عضلات صورتش بهش اجازه می دن که شکلک های فوق العاده ای رو ایجاد کنه، که در این مورد علی صادقی خیلی ضعیفه. البته اصلا قصد مقایسه این دو رو ندارم، بلکه فقط می خوام یه نمونه ایرانی خیلی ضعیف تر از جیم رو معرفی کنم.

 

 

jim carrey

 

بازم برمی گردیم به قضیه کمدی غربی. با دونستن همه اون حرفا درباره بی ادبی که در کمدی های هالیوودی وجود داره، ما به قدرت کمدی در ایران می رسیم. می رسیم به قدرت کمدین های فوق العاده ای مثل رضا عطاران، مهران مدیری، علی صادقی، رضا شفیعی جم، جواد رضویان و ... .

البته شاید در کمدی های ایرانی هم بی ادبی های ریزی وجود داشته باشه، ولی در مقابل بی ادبی های کمدی غربی اصلا دیده نمی شه. باید هم اینطور باشه. بالاخره ایران تمدنی هفت هزار ساله داره. مردم ایران همیشه بافرهنگ بودن.

غربی ها توی کمدی هاشون از هیچ گونه بی ادبی – از فحش و ناسزا بگیرید تا نشون دادن صحنه های بی شرمانه – دریغ نمی کنند. چیزایی که حتی نمی تونیم فکرش رو هم بکنیم که در فیلم های ایرانی وجود داشته باشه. در حالی که ما در کمدی ایرانی بدون بی ادبی گاهی اوقات حتی صحنه هایی خنده دارتر از تمام کمدی های غربی ایجاد می کنیم. اینجاست که به ارزش کمدی ایرانی پی می بریم.

 

 

jim carrey

 

با توجه به همه چیزایی که گفتم، به نظرم جیم کری باید یه کمدین ایرانی می بود! کسی چه می دونه؟ شاید یکی از اجدادش ایرانی بوده باشند! اگه کسی شجره نامه ش رو پیدا کرد، واسه منم بفرسته!

به هر حال نظر من راجع به کمدی جیم کری این بود. اگه کسی نظری داره، یا اطلاع بیشتری از این کمدین محبوب و نوع کمدیش داره، خوشحال می شم اگه نظر بده...